2008. gada 31. janvāris

Atklāts sliktas mūzikas noslēpums

646.jpg

Attēlā: komponisti konferencē apspriež stāvokli nozarē

Pilsētas lauku teritorijas matemātiķi atrisinājuši kārtējo šķietami neatrisināmo mīklu: kāpēc pasaulē ir aizvien mazāk jaunas, labas mūzikas, bet aizvien biežāk dzirdam kaut ko līdzīgu parodijām par plaši pazīstamām, klasiskām melodijām? Viņu atklājums, iespējams, liks jaunā gaismā paraudzīties uz plaģiātisma problēmu mūzikā.

Izrādās, ka vainojams objektīvs faktors: ierobežotais nošu skaits. Hromatiskajā gammā ir 12 notis, bet reāli no tām parasti tiek izmantotas tikai 7. Tāpēc matemātiski iespējamais šo nošu kombināciju skaits ir pat mazāks nekā iespējamais gājienu skaits šaha spēlē. Daudzu gadsimtu gaitā visi unikālie varianti jau ir gandrīz izsmelti, tāpēc pat gadījumos, kad komponists uzskata, ka rada jaunu melodiju, šāda melodija vai daļa no tās ar lielu varbūtību kādreiz jau tikusi sarakstīta.

Starp problēmas iespējamajiem risinājumiem tiek minēta jaunu nošu izgudrošana, autortiesību atcelšana vai pat atteikšanās no melodiju izmantošanas mūzikā. Lai situācija nekļūtu nekontrolējama, matemātiķi iesaka komponistiem uz laiku atturēties no jaunu skaņdarbu radīšanas. ▼

4 komentāri

 1. sndjs teica:

  dajoš jaunas notis!!

 2. Gorbāns teica:

  Kultūras ministrija jau paziņojusi par jaunu nošu iepirkšanu no starpgalaktikas telpas, kam tiks atvēlēti 200 000 latu. Kā Redakcijai paskaidrioja Komponists Lauris Reiniks: “Esmu gatavs izmatot jaunās notis savos skaņdarbos, ja vien tās uzbudinās pietiekami daudz jaunu meiteņu”. Profesors Notiņš no Mūzikas Konservēšanas rūpnīcas savkārt uzsver ka nošu iepirkšana var būt bīstama cilvēka dzirdei.

 3. Patērētajs teica:

  tad jau redzēs, dod tik paklausīties

 4. Kļička teica:

  Ņemam patentu, taisam projektu, bīdam biznesu, ražojam uz vietas Latnotes

Pievienot komentāru