2008. gada 12. marts

Latvijas sauszemes robežu šķērsojuši pirmie gājputni

687.jpg

Attēlā: gājputni spēj attīstīt ātrumu līdz 10 km/h

Latvijā no dienvidiem sākuši atgriezties gājputni, tāpēc Lietuvas–Latvijas robežkontroles punktos veidojas garas rindas. Nevienam no putniem nav ceļošanai derīga dokumenta, tāpēc robežsargi viņus aiztur personības pārbaudei un karantīnai saistībā ar bažām par putnu gripu.

«Ar apgredzenotajiem, protams, strādāt ir vieglāk, bet karantīna attiecas arī uz tiem. Tranzītniekiem un ligzdbēgļiem mums nepietiktu vietas, tāpēc tos mēs sūtām atpakaļ uz Lietuvu. Pārējos izmitinām uzgaidāmajā telpā,» situāciju raksturoja kāds Elejas robežkontroles punkta darbinieks. «Daži putni, protams, mēģina ietaupīt laiku, šķērsojot robežu neatļautās vietās, tāpēc šajā laikā patrulējam dienu un nakti.»

Tomēr robežsargi nesūdzas par strauji pieaugušo darba apjomu, jo sezonālajai gājputnu migrācijai ir arī gaišā puse: no kontrolpunktā iekārtotās improvizētās lauka virtuves visu dienu virmo patīkams cepešu un zupas aromāts.

«Gājputni ir sastopami starp visu putnu sugu pārstāvjiem. Iemesli, kāpēc viņi nelido, ir ļoti dažādi. Daļa tā arī nav sapratusi, kā jālieto spārni, bet citiem ir vienkārši bail. Tāpēc ceļā no siltajām zemēm viņiem nākas pavadīt ļoti daudz laika,» PATIESI! paskaidroja ornitologs Uldis Lielknābis. «Robežu šķērsošana viņus aizkavē vēl vairāk. Jācer, ka pēc Latvijas pievienošanās Šengenas zonai situācija pamazām uzlabosies.» ▼

4 komentāri

 1. Stereoīds teica:

  Vai gājputni spēj attīstīt arī fotofilmiņas?

 2. glavvrač teica:

  he he, ziņa gan novēlojusies, ņemot vērā, ka jau esam šengenā ;)

 3. PATIESI! teica:

  Bet vai gājputni par to zina?

 4. Vidējais iedzīvotājs teica:

  Skaidrs, ka nezina… jo aizgāja taču pirms pievienošanās ! Un tagad mūsu robežsargi izmanto viņu nezināšanu.
  kozi, varbūt arī ir pārejas periods noteikts tieši gājputniem (un tieši tāpēc, ka viņi aizgāja pirms!).

Pievienot komentāru