2008. gada 1. augusts

Noteiks apliekamo maksimumu

Attēlā: ideja par minimumu, maksimumu un to, kas pa vidu, tālredzīgi iezīmēta jau VID logotipā

Jau ziņots, ka ministrijām un citām ieinteresētajām institūcijām vērtēšanai nodots ierosinājums no nākamā gada neapliekamo minimumu palielināt līdz 90 latiem. Vienlaikus tiek apsvērta arī apliekamā maksimuma noteikšana. Neskaidrība šajā jautājumā līdz šim ir bijusi šķērslis efektīvai nodokļu iekasēšanai, jo gan nodokļu maksātāji, gan VID ierēdņi apliekamo maksimumu ir noteikuši, vadoties no subjektīviem apsvērumiem un politiskās konjunktūras.

Par neoficiālo jeb psiholoģisko robežu, no kuras nodokļus var sākt nemaksāt vai maksāt mazāk, tiek uzskatīta viena miljona latu liela peļņa. Rūpniecībai, ar augstu pievienoto vērtību apveltītu pakalpojumiem un citās labāk sakārtotās un valsts attīstībai svarīgās nozarēs apliekamais maksimums ir bijis daudz augstāks nekā, piemēram, nekustamo īpašumu spekulācijas darījumiem, kur apliekamais maksimums bieži vien noslīdējis līdz pat nullei.

Jaunais ierosinājums beidzot noteiks skaidru robežu, no kuras ienākuma nodoklis vairs nav jāmaksā, tā vietā izmantojot ārzonu uzņēmumu, VID labvēlības un likumdošanas «caurumu» sniegtās priekšrocības. Tāpat paredzams, ka uzņēmēju tiesības tiks līdzsvarotas, nodokļu nemaksāšanu pie noteikta ekonomiskās varas sliekšņa padarot par obligātu. Vienlaikus VID pavērsies iespēja ar vēl lielāku bardzību vērsties pret visiem, kuri nav samaksājuši nodokļus no ienākumiem, kas mazāki par apliekamo maksimumu. ▼

2 komentāri

  1. eksperts teica:

    hmm, PATIESI nerullē. Jau sen Latvijā pastāv šāds maksimums un nevis miljons, bet vien nieka 22 tk latu..

  2. Krokodila Gēns teica:

    Bet es saku: 2 lati!

Pievienot komentāru