2008. gada 11. novembris

Kādreizējā Ļeņina monumenta vietā vēlas pieminekli Artmanei

Mūžībā aizgājušās latviešu aktrises Vijas Artmanes radinieki viņai veltītu pieminekli vēlētos redzēt vietā, kur kādreiz gozējās Vladimira Iļjiča Ļeņina piemineklis — pretī Ministru kabinetam, otrdien vēsta laikraksts «Telegraf». Pieminekļa izgatavošanu aktrises radinieki plāno uzticēt skulptoram Grairam Avetjanam — Latvijas Mākslas akadēmijas absolventam.

Artmanes dēls Kaspars Dimiters klāstījis, ka viņa mātei par godu plānots uzstādīt divus pieminekļus — viens atradīsies Pokrova kapos, kur aktrise atdusas, bet otrs — zaļajā zona iepretim Kristus piedzimšanas katedrālei — šajā zonā kādreiz atradies Ļeņina piemineklis. Turklāt pieminekļus plānots izgatavot par tautas naudu — savācot to ziedojumu veidā. Pagaidām gan vēl līdzekļu vākšana nav sākusies. Kaspara Dimitera sieva Līga norāda, ka bankas konts ziedojumiem atvērts tikai pagājušajā piektdienā un informācija par to vēl nekur nav nopublicēta.

Artmanes radi arī vēl nav vērsušies pie galvaspilsētas vadības ar lūgumu par vietas piešķiršanu piemineklim, jo galvenais jau esot, ka ir radusies tāda ideja — novietot pieminekli tur, kur kādreiz stāvējis Ļeņina piemineklis — šī vieta jau ilgus gadus stāvot tukša. Līga Dimitere norāda, ka ar Rīgas mēru Jāni Birku šis jautājums vēl nav apspriests, taču ir pārliecināta, ka viņš neatteiks šīs vietas izmantošanu aktrises pieminekļa uzstādīšanai, jo «viņš ir sirsnīgs cilvēks».

Nākamgad 21. augustā Vijai Artmanei paliktu 80 gadu un uz šo jubileju aktrises ģimene cer uzstādīt pieminekli. Uz tā būs teksts «Viss dzīvē ir no sāpēm un no prāta». Līga Dimitere uzsver, ka piemineklim jābūt lielam, taču vēl nav skaidrs, kāda forma tam būs.

Pieminekļa autors Grairs Avetjans arī norādījis, ka pagaidām vēl nav gatavs runāt par pieminekļa izgatavošanu, taču solījis izdarīt visu, lai pilnībā atklātu aktrises tēlu.

(No Apollo.) ▼

8 komentāri

 1. PATIESI! teica:

  PATIESI! redakcija ar skaudību nolūkojas uz šīs ziņas iniciatoru talantu. «…piemineklim jābūt lielam, taču vēl nav skaidrs, kāda forma tam būs.» Spēcīgi!

 2. Reinis teica:

  Kārtējo reizi īstenība ir dīvaināka par izdomājumiem.

 3. rotoprints ne teica:

  tad jau jāliek tas pats Ļeņins bronzā kaltais. Galvu protams, var nomainīt, vai pasniegt kā aktrisi, ka iemieso Ļeņinu.

 4. kolēģis teica:

  Mjā, būtu vairāk tādu ziņu, PATIESI redakcija palaistos slinkumā. Par tādiem kā Dimiteri precīzi izteicies personāžs no “Nacionālās makšķerēšanas īpanībām”: “Paldies Dievam, Krievzemē (un, redzams, arī Baltijas guberņā) muļķu simt gadiem pietiek…”

 5. Njā teica:

  viena no retajām ziņām, kur ne kas jāpieliek, ne jāatņem …

  artmanes pieminekli vajag blakus Kolhoznieku namam Vismaz tikpat augstu…

 6. Njā teica:

  P.S.
  žēl, ka O.M. šito vairs nelasa, padomātu, ka tā ir “patiesi” ziņa un sāktu ālēties par piemiņas apgānīšanu.

 7. Agris teica:

  Tur jāliek piemineklis priekš patiesi.lv! Nekādu Artmaņu!

 8. sexperts teica:

  cik PATIESI!

Pievienot komentāru