2009. gada 13. marts

Ko valstij sola premjera uzvārds?

Attēlā: dumbrs

Līdzīgi kā iepriekšējās valdības apstiprināšanas laikā, PATIESI! arī šoreiz mēģinās ieskatīties dziļāk simbolismā, kas slēpjas jaunā Ministru prezidenta uzvārdā. Ko nozīmē vārds «Dombrovskis»? Par kādām iespējām un riskiem tas vēsta?

Pastāv varbūtība, ka uzvārds «Dombrovskis» nav nekas cits kā latviskota Polijas ebreju (austrumu aškenazi) uzvārda «Dombrowski» versija, kas norāda uz izcelsmi no pilsētas Dombrovas («Dombrow»), poliski sauktas par Dabrovu («Dabrow»). «Dabrow» poliski nozīmē «ozolu birzs».

Saskaņā ar citu versiju uzvārds cēlies Latgalē tajos laikos, kad tā atradās Polijas sastāvā, poļu valodai raksturīgajā piederības formā pārveidojot vārdu «dumbrs»/«dombrs», ar ko apzīmē neizbrienamu niedrāju, staignāju. Visticamāk, šāds uzvārds dots kādam zemniekam, kurš dzīvojis vietā ar nosaukumu «Dombri» vai pat īstā muklājā.

Apkopojot šo informāciju, varam secināt, ka Latvijai ir iespējami divi scenāriji. Tā varētu ar ebreju kapitāla atbalstu atgriezties pie senču ozolu birzīm raksturīgā pamatīguma, vai arī iebrist tik dziļi ekonomiskajā dumbrājā, ka vārds «latvietis» kļūs par sinonīmu jēdzienam «purvā iestigušais». ▼

4 komentāri

 1. Ha-ha teica:

  Varbūt, ka starp abiem iespējamajiem scenārijiem nemaz nav pretrunas: tās ozolu birzis taču varētu augt dumbrājā!

 2. dipl. mežs. teica:

  ozoli dumbrājā? varbūt arī baravikas?

 3. Ha-ha teica:

  Pārliekot “ozoli dumbrājā” citos vārdos, varētu arī teikt “pamatīgi iestiguši purvā”.
  … bet tās baravikas varētu augt ozolos!

 4. dipl. mežs. teica:

  jā, jā! tur būs darbs, varēs baravikas lasīt tepat, nebūs jāklīst tālumā lasīt atmatenes ( nu, tās, ko lepni saukā par šampinjoniem, laikam jau lai lielāka cena būtu)

Pievienot komentāru