2006. gada 10. aprīlis

KNAB atklāj korupcijas shēmu valsts mērogā

4.jpg

Attēlā: Aleksejs Loskutovs un viņa īpašās, gandrīz neredzamās brilles

KNAB vadītājs Aleksejs Loskutovs šorīt nāca klajā ar paziņojumu, ka pēc daudzu mēnešu darba KNAB ir atklājis šokējošu un cinisku korupcijas shēmu, kurā iesaistīts vairums ierēdņu, visi ārsti, skolotāji, policijas darbinieki un pat daži zinātnieki. Atklātais tīklojums ir tik plašs, ka tā metastāzes ir iestiepušās visos valsts pārvaldes līmeņos — līdz pat prezidentei.

Šīs pretvalstiskās darbības būtība ir tik klaji bezkaunīga, ka vairums pilsoņu notiekošo pat nepamana vai izvēlas nepamanīt, lai gan nozieguma pazīmes ik dienas ir acu priekšā. Pārējie to izmanto, lai klaji «bīdītu» savas biznesa un personīgās intereses. Šo shēmu ir izveidojusi un uztur mafioza organizācija ar gandrīz neierobežotu ietekmi. Katru mēnesi valsts amatpersonām kukuļos tiek izmaksāti daudzi miljoni latu.

Ikviens Latvijas iedzīvotājs un uzņēmējs, sākot ar darbaspējīgo vecumu, bieži vien pats to neapzinoties, ar rafinēti izstrādātu mahināciju starpniecību iemaksā ievērojamu daļu savu ienākumu šīs organizācijas kopējā kasē, ko kriminālajā žargonā būtu jādēvē par «obščaku». Kas notiek ar tiem, kas nemaksā? Cilvēki tiek vajāti un psiholoģiski iespaidoti, bet uzņēmumi tiek novesti līdz bankrotam.

Iekasētā nauda tiek atmazgāta, izmantojot neskaidro likumdošanu, tad sadalīta un izmaksāta amatpersonām — zemākajā līmenī nelielas summas, bet augstākajā līmenī desmitos tūkstošu mērāmas. Lūk, no kurienes rodas politiķu uzceltās mājas un nopirktās automašīnas, par kurām brīnāmies ikdienā. Šo kukuļdevēju skaits ir vienkārši neaptverams, kas padara viņu noziegumu attiecīgi smagāku. No kukuļņēmēju puses raugoties, naudas pieņemšana ir klajā pretrunā ar amatpersonu sūtību — būt nesavtīgiem sabiedrības kalpiem un interešu aizstāvjiem.

Ņirgāšanās par valsti ir nonākusi tik tālu, ka politiķi pat atklāti uzrāda kukuļus savās ienākumu deklarācijās. Tiesa, lietas tiek sauktas citos vārdos. Vairas Vīķes-Freibergas ienākumu deklarācijā skaidri redzams, ka kukuļos, jeb tā saucamajā «algā kopā ar līdzekļiem reprezentācijas izdevumiem pirms nodokļu nomaksas» viņa 2004. gadā ir saņēmusi 28 800 latus. Ar «nodokļiem» tiek saprastas iemaksas «obščakā», kas tiek izmantotas, lai citi valsts ierēdņi un vadītāji ievērotu arī prezidentes intereses.

Kopš pašas pirmās dienas, kad A. Loskutovs sāka strādāt KNAB, arī viņš nokļuva šīs shēmas valgos. Viņš saņēma un turpina saņemt par algu dēvēto naudu, lai nelikumīgi aizstāvētu neskaitāmu cilvēku egoistiskās intereses. Lai sagrautu korupciju, ar kādu ir jāsāk. Tāpēc A. Loskutovs ir ierosinājis pārbaudi pats pret sevi.

Kriminālprocess pret A. Loskutovu un V. Vīķi-Freibergu pagaidām nav uzsākts. ▼

Pievienot komentāru