2006. gada 19. aprīlis

Zinātnieki: pensionāru pašaizdegšanās turpināsies

16.jpg

Attēlā: …bet vectēvs klusēja

Britu zinātnieki sadarbībā ar kolēģiem no Latvijas Zinātņu akadēmijas noskaidrojuši, kāpēc ik pavasari visā Latvijas teritorijā vērojama pērnās kūlas aizdegšanās. «Ilgu laiku mēs uzskatījām, ka iemesls ir cilvēku vieglprātība un slinkums,» norādījis britu zinātnieks Zbigņevs Cibuļskis. Tomēr lauka pētījumos, kas ilguši trīs gadus, starptautiskā zinātnieku komanda nonākusi pie pārsteidzoša atklājuma.

«Mēs pievērsām uzmanību tam, ka gandrīz ikreiz, kad notikusi kūlas aizdegšanās, turpat dzīvību zaudējusi arī kāda vecāka gadagājuma persona,» atklājumam veltītajā preses konferencē pastāstīja profesors Cibuļskis. Izmantojot nakts redzamības novērošanas kameras un citas mūsdienu tehnoloģijas, pētnieki pārliecinājās, ka sadegušie pensionāri nav kūlas ugunsgrēku upuri, bet gan to izraisītāji. «Pagaidām visai neskaidru bioķīmisku procesu rezultātā mēs varam vērot to, ko pieņemts dēvēt par cilvēku spontāno pašaizdegšanos jeb CSP,» teikts starptautiskā zinātnieku kolektīva atzinumā, kas nākamnedēļ tiks publicēts žurnālā «Nature». «Šāds pensionārs sausā kūlā ir gluži kā dzirkstele pulvera mucā,» norādījis Cibuļskis.

Kaut gan pērnās kūlas dedzināšana nodara lielu kaitējumu apkārtējai videi, zinātnieku atklājums liek paraudzīties uz šo fenomenu ar citām acīm: pensionāru CSP nevienā citā valstī nav novērota, līdz ar to uzskatāma par unikālu Latvijas un visas pasaules ekosistēmas daļu. ▼

Pievienot komentāru