2006. gada 7. septembris

Latvijas zinātni novērtē pasaulē

161.jpg

Attēlā: iregularitātes šķiedru struktūrā

Vairāki Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) un celulozes un papīra rūpniecības speciālisti līdzdarbojas vērienīgā starptautiskā projektā, kura mērķis ir uzlabot visu planētas iedzīvotāju dzīves kvalitāti.

«Iespējams, pirmajā brīdī tie var likties tikai skaļi vārdi, taču lietas būtība ir tieši tāda,» pastāstīja Latvijas zinātnieku grupas vadītājs Dr. chem. Jūlijs Vaidalāns. «Latvijā jau izsenis ir bijusi samērā attīstīta celulozes un papīra rūpniecība, kura aizsākusies jau aizpagājušajā gadu simtenī. Tāpēc ir tikai likumsakarīgi, ka problēmas risināšanai ārzemju kolēģi pieaicināja mūsu spožākos prātus no LZA un papīrrūpniecības nozares.»

Pētījumus par nepareizās vietās radušos pārrāvumu un plīšanas gadījumu novēršanu straujas kustības rezultātā (NVRPPGNSKR) pirms divarpus gadiem sāka britu zinātnieku grupa profesora sera Bendžamina Daunlouda vadībā.

«Šajā laikā tapušas ievērojamas iestrādes,» norādīja J. Vaidalāns. «Tomēr angļi saprata, ka ar pašu spēkiem vien NVRPPGNSKR problēmas risinājums varētu būt jāgaida vēl daudzus gadus. Tas ievērojami sadārdzinātu projekta izmaksas. Tā dzima ideja par starptautisku spēku iesaistīšanu.»

Vaicāts par NVRPPGNSKR pētījuma rezultātu praktisko pielietojumu, J. Vaidalāns ieteica iztēloties pavisam reālu dzīves situāciju. «Iedomājieties, ka esat tualetē. Un pienāk brīdis, kad nepieciešams tualetes papīrs. Jūs to paraujat, lai norautu nelielu gabaliņu. Tiktāl viss rit veiksmīgi. Taču tūliņ pēc tam izrādās, ka papīrs noplīsis pārāk tuvu pie rullīša un ieritinājies iekšā papīra turētājā. Ikviens no mums ir pavadījis nepatīkamus mirkļus, mēģinot atkal atrast papīra galu. Tieši šī problēma seru Daunloudu pamudināja ķerties pie NVRPPGNSKR.»

Darbs pie projekta turpinās. Ar pirmajiem izmēģinājuma paraugiem sabiedrība varētu tikt iepazīstināta nākamā gada pavasarī. ▼

1 komentārs

  1. elizabete Zālīte teica:

    eu! a kāpc sabiedrība netiek iepazīstināta ar izmēģinājuma paraugiem. Dounloda kunga problēma man ir pazīstama, es ļoti ceru, ka tā tiks atrisināta.
    :3

Pievienot komentāru