2006. gada 25. oktobris

Eksperti: indēšanas mēģinājums izgāzies

216.jpg

Attēlā: ķīmiskais ierocis

Pēc skaļu ažiotāžu izraisījušā Krievijas lauksaimniecības dienesta «Rosseļhoznadzor» aizlieguma tirgot Krievijā Latvijas zivju pārstrādes uzņēmumu produkciju Latvijas ārlietu eksperti atzinuši, ka kārtējo reizi izgāzies Latvijas speciālo dienestu mēģinājums masveidā indēt Krievijas iedzīvotājus.

Slepenie ķīmiskie ieroči tapa Latvijas šprotu konservu ražotāju aizsegā — rūpnīcās «Brīvais Vilnis» un «Gamma-A». «Brīvais Vilnis» uz Krievijas tirgu eksportē aptuveni 30% saražotās produkcijas (1–2 vagoni ar zivju konserviem mēnesī). Savukārt «Gamma-A» uz Krieviju eksportē aptuveni 22% no saražotās produkcijas. Kā aktīvā viela ķīmiskajos ieročos izmantots benzopirēns — policiklisks aromātiskais ogļūdeņradis, kam noteiktā koncentrācijā piemīt mutagēnas un kancerogēnas īpašības. Benzopirēns sastopams sadegšanas produktos — sākot ar kvēpiem un beidzot ar piedegušu ēdienu.

Kā paskaidroja Latvijas Universitātes Ķīmijas fakultātes docente Dagnija Cēdere, iespējams, lielākā Latvijas slepeno dienestu kļūda bijusi «nesējprodukta» izvēle. «Šprotes jau daudzus gadus ir viens no populārākajiem Latvijas eksportproduktiem,» norādījusi eksperte. «Nav brīnums, ka tieši šprotes Krievijā tiek rūpīgi novērotas jau ilgāku laiku, un katras sīkākās izmaiņas to ķīmiskajā sastāvā tiek nekavējoši fiksētas. No savas puses varu vien ieteikt ķīmiskajiem uzbrukumiem turpmāk izvēlēties produktus, kas nav tik aizdomīgi.» ▼

Pievienot komentāru