2009. gada 12. janvāris

Baktērija palīdzēs pret zobu pastu

Attēlā: jaunā baktērija tūkstoškārtīgā palielinājumā

Latvijas zinātnieki ilgstošas selekcijas rezultātā izveidojuši baktēriju sugu, kas ir spējīga aizsargāt zobus pret zobu pastas kaitīgo ietekmi. Baktērija pārklāj zobus ar īpaši izturīgu dabisku aizsargslāni, kas novērš pastas nokļūšanu uz zobu virsmas.

Kā zināms, mutē nelūgta mēdz iezagties visdažādāko veidu zobu pasta: ikdienas, bērnu, ārstnieciskā, cita ģimenes locekļa, kā arī kaimiņu un draugu izmantotā. Nereti, skūpstoties ar svešiem cilvēkiem, kas neilgu mirkli pirms tam tīrījuši zobus, mutē nokļūst zināms daudzums pilnīgi nezināmas zobu pastas.

Zobu pasta mutē veido baltas, lipīgas putas un rada savdabīgu, spēcīgu aromātu, kas var apgrūtināt saskarsmi ar tuviniekiem un kolēģiem. Pastas antibakteriālais efekts izjauc dabisko mutes mikrofloras līdzsvaru un samazina dabisko gļotādas imunitāti. Ja izrādās, ka zobu pasta pieder pie tā dēvētajām «baltinošajām», tās iedarbības rezultātā zobu emalja kļūst trausla, kas noved pie zobu drupšanas.

Protams, ne visu veidu zobu pasta ir bīstama. Zinātnieki noskaidrojuši, ka starp tūkstošiem dabā sastopamo zobu pastas veidu ir daži, kas pat veicina zobu veselību. Diemžēl tie ir nospiedošā mazākumā, tāpēc jaunajai baktērijai paveras plašs darba lauks. Veikalos tā varētu parādīties jau pēc gada. ▼

5 komentāri

 1. Inese teica:

  murgs, bet vismaz ne par krizi, un par to + :P

 2. Stereoīds teica:

  Kā nav par krīzi?! Krīze jau smeļas mutē!

 3. Vārds Obligāts teica:

  Exelenti! Tik žēl, ka vēl jāgaida gads.

 4. Stereoīds teica:

  Varbūt var sarunāt ar kādu zinātnieku, lai iedod uztriepīti ar labo baktēriju.

 5. Ha-ha teica:

  Lieliski!
  Tieši šis inovatīvais eksporta produkts izglābs Latvijas tautsaimniecību no krīzes.

Pievienot komentāru