2006. gada 27. aprīlis

Dienvidu tilts iekļauts UNESCO sarakstā

26.jpg

Attēlā: UNESCO saraksts

Saskaņā ar Kultūras ministrijas sniegto informāciju Dienvidu tilts nule kā ticis iekļauts UNESCO pasaules kultūras mantojuma pieminekļu sarakstā. UNESCO slēdzienā teikts, ka vēl neuzceltais Dienvidu tilts, kas jau kļuvis leģendārs un tiek saukts par «Daugavas zobiem», ir viens no spilgtākajiem savdabīgās un citu valstu iedzīvotājiem grūti izprotamās Latvijas arhitektūras paraugiem. Tam steigšus jāpalīdz, jo līdz šim uzbūvētās tilta daļas jau gandrīz ir sagrāvusi nepieredzēta dabas stihiju plosīšanās.

Kā mēs uzzinājām pilnsabiedrībā «Dienvidu tilts», celtnieki ir šokēti par ekstremālajiem apstākļiem, kas jāiztur tiltam: «Balsti nepārtraukti ir ūdenī! Mēs lasām par šopavasar applūdušajām Eiropas pilsētām, bet tas ir nieks. Vietā, kur atrodas Dienvidu tilts, neapturami plūdi ir visu gadu! Grūti iedomāties celtni, kas varētu ko tādu izturēt. Ūdens ir spēcīgs dabisks šķīdinātājs. Pastāvīgais mitrums iesūcas betonā un šķīdina to. Bet tas ir tikai sākums.

Mūs neviens nebrīdināja par temperatūras svārstībām, kādas jāiztur tilta konstrukcijām. Gada laikā tās var sasniegt gandrīz 80 grādus! To, cik šis skaitlis ir milzīgs, var iedomāties, pieskaitot to istabas temperatūrai. Zupu var vārīt! Betonā, ko pārmaiņus karsē un dzesē, izplešanās un saraušanās dēļ veidojas mikroskopiskas plaisas, kas vēl paātrina ūdens veikto posta darbu, un betons burtiski sairst putekļos.

DIENVIDU tilts? Drīzāk polārais! Saplaisājušajos balstos esošais mitrums Latvijas bargajās ziemās sasalst un izplešas. Ja balsti būtu no gumijas, tie paplestos, bet tie ir no viskvalitatīvākā un viscietākā betona, tāpēc sals plēš tos ar sprādzienam līdzīgu spēku. Ja pa dienu ir atkusnis, bet naktī sals, plēšana atkārtojas katru vakaru. Visbeidzot, arī pati Daugavas virsma sala iespaidā sacietē, veidojot naža asmenim līdzīgu cieta materiāla kārtu, tā saukto ledu. Tas, līdz ar plūdiem kustoties garām balstiem, kā zāģis iegraužas betonā.

UNESCO atbalsts nāk īstajā brīdī. Vēl daži mēneši bez restaurācijas, un tilta balsti vienkārši iebruktu Daugavā.» ▼

1 komentārs

  1. Žogs teica:

    Haha, lieliski! :)

Pievienot komentāru