2006. gada 12. jūlijs

Cer uz ES atbalstu

87.jpg

Attēlā: darāmā vēl daudz

Zemnieka Eižena Janelsiņa saimniecībā Dundagas pagastā rit vērienīgi darbi – rūc motorzāģi, šurpu turpu pārvietojas buldozeri un ekskavatori. Pamazām vien viņam piederošie zemes hektāri iemanto agrāko izskatu.

«Kad atguvu īpašumā savu vecvecāku zemi, te pavērās īsta bēdu ieleja,» stāsta Janelsiņš. «Kaut gan liela daļa teritorijas kopš padomju laikiem pasludināta par dabas liegumu, gadu gaitā īpašums aizaudzis ar mežu un krūmiem, bet skrajākās vietās sazēlusi pļava. Nekam tādam te nebūtu jābūt. Patiesībā šeit, kur mēs stāvam, ir senais jūras dibens, bet tur tālāk — tur esam atjaunojuši ceļojošās kāpas, kas padomju gados tika pilnībā iznīcinātas.» Janelsiņš ar lepnumu rāda smilšu paugurus, no kuriem pēc vairākus gadus ilguša neatlaidīga darba izdevies «izravēt,» kā viņš saka, visu gadsimtu gaitā saaugušo. Kaut gan paveikts jau daudz, pagaidām par pilnībā sakārtotu uzskatāma tikai kāda desmitā daļa no dabas lieguma teritorijas.

«Domāju, ka šim mērķim varētu piesaistīt Eiropas Savienības struktūrfondu līdzekļus,» spriež Janelsiņš. Tikmēr vējš kāpās dziedošo smilšu mūzikas pavadībā griež trakulīgu deju. ▼

Pievienot komentāru