2006. gada 4. augusts

Zinātnieki: laba daudz nevajag

120.jpg

Attēlā: AKMDKB izveidojušie institūta darbinieki jau strādā pie disertācijām

Latvijas Organiskās sintēzes institūta (OSI) ķīmiķi radījuši revolucionāru narkotiku, kuras pamatā ir datorā modelēts proteīns. Narkotika sevī apvieno labāko no alkohola un kokaīna iedarbības, bet, kā apgalvo zinātnieki, ir nekaitīga veselībai un nerada atkarību. Tās iegūšanai tiek izmantota kāju sēnīte, kuras DNS, pateicoties sadarbībai ar Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes ģenētiķiem, ticis papildināts ar gēnu, kas liek sēnītei izdalīt šo jauno vielu.

Narkotika ir nosaukta par AKMDKB. Tās pilnais ķīmiskais nosaukums ir «Ak, kaut man Daliņa kājas būtu». Tā kā iedarbīgās devas lielums ir tikai miljonā daļa grama, vajadzīgā efekta iegūšanai pietiek ieelpot caur zeķēm, kas bijušas kājās trīs dienas.

OSI direktors Ivars Kalniņš ir noskaņots optimistiski. «Pateicoties kolēģu savstarpējai izpalīdzībai, mēs praktiski katru dienu jūtam neaprakstāmu prieku par paveikto darbu. Vecajam teicienam, ka laba daudz nevajag, esam piešķīruši jaunu, mūsdienīgu skanējumu,» viņš možā balsī pavēstīja PATIESI! korespondentam. ▼

Pievienot komentāru