2006. gada 7. jūnijs

Atbildību par VEF ugunsgrēku uzņemas LRA

55.jpg

Attēlā: līvu kaujinieks

Atbildību par ugunsgrēku biroju ēkā VEF rajonā, kas sākās piektdien un turpinājās līdz pat sestdienai, uzņēmusies tā dēvētā Līvu republikāņu armija jeb LRA. Lai gan sākotnēji aizdomas par terorismu neradās un tika izvirzīta versija, ka sarkanais gailis sācis plosīties strādnieku neuzmanības dēļ, pirmdien vairākiem masu saziņas līdzekļiem izsūtīts LRA paziņojums, kurā atbildību par notikušo uzņēmies šis paramilitārais grupējums.

LRA paziņojumā pieprasīta oficiāla valsts valodas statusa piešķiršana līvu jeb lībiešu valodai, kā arī teritoriālas autonomijas nodrošināšana Kurzemes piekrastes novadiem, kuros vēsturiski dzīvojuši lībieši. Iepriekš LRA vairākkārt norādījuši, ka viņu darbības mērķis ir neatkarīgas Līvu valsts atjaunošana. Pēc VEF ugunsgrēka izplatītajā LRA paziņojumā tā autori atsaucas arī uz neseno Melnkalnes atdalīšanos no Serbijas.

VEF ugunsgrēks nav vienīgais LRA terora akts šogad — pavasarī visu Latviju satricināja neskaitāmi ļaundabīgas dedzināšanas gadījumi. Liesmas iznīcināja dzīvojamās mājas, saimnieciska rakstura būves un pat Brīvdabas muzeja Zemgales sētu.

LRA darbojas jau piecus gadus, par tās oficiālo dibināšanas dienu tiek uzskatīts 21. augusts, kad divi pārdroši grupējuma dalībnieki gandrīz paralizēja Valsts bruņoto spēku mācības Kurzemes piekrastē, ieņemdami vienu no mācību štābiem un sagūstīdami tajā esošās militārpersonas. Toreiz nodarījums gan tika traktēts kā dzērumā pastrādātas huligāniskas darbības.

Kā šodien sasauktā ārkārtas preses konferencē norādīja iekšlietu ministrs Dzintars Jaundžeikars, tiesībsargājošās institūcijas turpinās nesaudzīgu cīņu ar ikvienu, kas grasās apdraudēt Latvijas valsts teritoriālo vienotību. Saskaņā ar pirmdien akceptēto Drošības policijas Pretterorisma centra terorisma draudu brīdināšanas sistēmu, Latvijā izsludināts sarkanais jeb īpaši augstais terorisma draudu līmenis. ▼

Pievienot komentāru